Čili - ljute papričice
Ljute papričice kojih ima preko 100 vrsta. Razlikuju se po boji, ljutini, okusu, veličini, obliku, a samo u Meksiku ih ima oko 150 vrsta. Najčešće su zelene ili crvene boje, a neke najpopularnije su jalapeno, cayenne, anaheim, ancho, habanero. Čili potjeće iz Meksika gdje se počeo uzgajati još prije više od 9000 godina, a danas se uzgaja i u američkim državama Luisiani, Karolini i Kaliforniji.
Kapsaicin je jaki sastojak koji je uglavnom koncentriran u bijelim rebrima i sjemenkama, te rasprostranjen po mesu, te je taj sastojak glavni uzrok specifičnog ljutog okusa čilija. Kad se čili jede u ljutim jelima, kapsaicin stvara u ustima osjećaj pečenja, a od njega suze oči i curi nos. To ponekad može pomoći kod začepljenog nosa, smanjivanjem količine sluzi u sinusima.
Konzumacija papričica može uzrokovati pojačano lučenje sluzi u želucu čime se želučana stijenka štiti od nadražujučih sredstava poput kiselina, aspirina i alkohola. Čili papričice također mogu nadražiti probavni sustav i prouzročiti jak svrbež analnoga područja. Isto tako, mogu djelovati i kao antikoagulanti te pomoći u snižavanju krvnog tlaka i razine kolesterola u krvi.
Čili se danas koristi po cijelom svijetu, u raznim svjetskim kuhinjama, kao indijske, meksičke, tajlandske kuhinje. Kada kupujete papričice pazite da budu glatke, čvrste i sjajne. Čuvati se mogu u hladnjaku tjedan dana, a i više, ali da su zamotane u kuhinjski papir. Možete ih sušiti tako da ih ostavite na toplom mjestu, konzervirati ih u otopini vinskog ili alkoholnog octa ili ih samo zamrznuti.
Kod sjeckanja čili papričica pažljivo treba rukovati s njima jer kapsaicin može nadražiti osjetljivu kožu, te se mora paziti da ne dođe u dodir s očima. Čili se koristi uglavnom kao začin slanih jela, a stavlja ga se i u deserte i napitke.