Home » »

Terapija muzikom i njen utjecaj na čovjekov razvoj

 

 
Odavno je poznato da muzika pozitivno utječe na ljude. Već u 17. stoljeću počelo se ozbiljno proučavati koliki je tačno utjecaj muzike na čovjeka pa je tako naučnik Robert Burton prvi ustanovio da su muzika i ples korisni u liječenju mentalnih bolesti.
Od 17. stoljeća dosta toga se promijenilo u ljudskoj spoznaji o muzici i njenom utjecaju, a danas je terapija muzikom jedna od poznatijih alternativnih metoda liječenja. Tokom posljednjeg stoljeća muzika se sve više koristi kako bi poboljšala kvalitetu života i promijenila ljudsko ponašanje. Muzički terapeuti pojavili su se kao zanimanje sredinom 20. stoljeća, premda se u mnogim kulturama muzika koristila u liječenju bolesti i poteškoća već stoljećima prije toga.
Danas postoje razlike među zemljama u viđenju onoga što se smatra dijelom muzičke terapije. U nekim zemljama veći je naglasak na liječenju, u drugima na muzici. U medicini se danas muzika koristi kako bi pacijentima povećala osjećaj ugode, smanjila osjećaj tjeskobe i boli, pojačala imunitet te u rehabilitaciji i oporavku.

Terapija
Muzika direktno djeluje na čovjekov autonomni živčani sistem, što znači da za razumijevanje muzike na tjelesnoj razini nije potrebna inteligencija. Ona jednako dopire do svih ljudi i upravo zbog toga se sve češće koristi kao terapija, a bolesnici ne moraju imati posebne muzičke sposobnosti da bi im muzika koristila. Svi muzički stilovi kroz terapiju mogu dovesti do pozitivnih promjena u bolesnikovu životu, iako bolesnikove preferencije, okolnosti i potreba za liječenjem određuju vrstu muzike koju će terapeut koristiti u liječenju.
Seanse terapije i izabrana muzika temelje se na individualnom planu liječenja. Terapija nerijetko daje dobre rezultate, čak i kod onih bolesnika koji su bili rezistentni na ostale pristupe u liječenju. U procesu liječenja muzičkom terapeutu muzika služi kako bi pomogao klijentu poboljšati ili održati zdravlje. Pritom se muzika koristi u svrhu poboljšanja tjelesnog, psihološkog, kognitivnog, bihevioralnog i socijalnog funkcioniranja.

Učinak
Muzika također pomaže kod problema sa spavanjem, smanjuje depresiju, snižava krvni pritisak, poboljšava koncentraciju te pomaže u jačanju socijalnih vještina. Ona se koristi za rješavanje različitih poteškoća, od komunikacijskih problema do nerazvijenih ili oštećenih motoričkih sposobnosti, duševnih bolesti i ozljeda mozga. Također se uključuje u fizičku rehabilitaciju liječenja posljedica moždanog udara.
Terapija muzikom poznata je po tome da smanjuje bol i stres. Primjerice, iskustva pacijenata oboljelih od raka pokazala su da terapija zajedno s lijekovima može smanjiti mučninu i povraćanje tokom hemoterapije.

Metoda
Liječenje muzikom sastoji se od slušanja snimljene ili „žive“ muzike ili može imati oblik interaktivne muzičke komunikacije između terapeuta i pacijenta. Neke od aktivnosti u terapiji uključuju ​​upotrebu muzičkih instrumenata, pjevanje, pisanje i proučavanje riječi pjesama, kretanje uz muziku, muzičku kompoziciju i zamišljanje slika uz muziku. Preporuke za muzičku terapiju može izvršiti liječnik ili interdisciplinarni tim koji se sastoji od liječnika, psihologa, fizioterapeuta i radnih terapeuta.

Povezanosti muzike s najmlađom dobi
Postoje neki dokazi da zvuk može stimulirati fetus, te da djeca isti taj zvuk mogu prepoznati i nakon rođenja. Neka proučavanja pak pokazuju da stimulacija muzikom može ubrzati razvoj djeteta i utjecati na dobivanje tjelesne težine. Bebe već u najranijoj dobi mogu razlikovati tipove muzike, a interakcija između majke i djeteta koja uključuje muzičke aktivnosti pomaže u razvijanju komunikacijskih veza i ubrzava razvoj govora.

Povezanosti muzike s adolescencijom
U doba adolescencije muziciranje snažno utječe na razvoj identiteta. Tinejdžeri dosta slušaju muziku da im brže prođe vrijeme, da smanje dosadu, opuste se i odvrate pažnju od briga i problema. Utjecaj muzike na raspoloženje u toj dobi može biti vrlo snažan, a muzika često predstavlja utočište od učenja. Općenito, učenje je lakše i učinkovitije kada se sluša umirujuća i opuštajuća muzika.

Utjecaj muzike na lični razvoj
Istraživanja su pokazala da djeca koja dobivaju dodatne muzičke lekcije u redovnoj nastavi pokazuju povećanu složnost u razredu, veće samopouzdanje, bolju društvenu prilagodbu i pozitivnije stavove. Primijećeno je i da muzika utječe na svjesnost o drugim ljudima i na društvene vještine. Razlike u reakcijama između škola ovisile su o stupnju muzičkog znanja i iskustva s kojim su djeca došla u školu.

Utjecaj muzike na rad
Muzika se oduvijek koristila za koordinaciju pokreta, rastjerivanje dosade, razvijanje timskog duha i za brže obavljanje poslova. Danas je pjevanje uz rad mnogo manje uobičajeno u razvijenom svijetu, ali snimljena muzika često se čuje na radnim mjestima, u dućanima, restoranima i hotelima, premda neki tvrde da pretjerana upotreba muzike u poslu i trgovini može imati negativne učinke. Istraživanja su pokazala da radnici bolje rade te da su im ponašanje, stavovi i komunikacija bolji, efikasnost i koncentracija povećane, a greške smanjene kada slušaju muziku na poslu.
Ukratko, utjecaj muzike u gotovom svim aspektima života je pozitivan, a svakodnevni život uz nju jednostavniji je i ljepši. Naporan i loš dan ne djeluje više tako crno nakon što dođete doma i opustite se uz svoju najdražu muziku.

Written by : Your Name - Describe about you

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam id libero non erat fermentum varius eget at elit. Suspendisse vel mattis diam. Ut sed dui in lectus hendrerit interdum nec ac neque. Praesent a metus eget augue lacinia accumsan ullamcorper sit amet tellus.

Join Me On: Facebook | Twitter | Google Plus :: Thank you for visiting ! ::