Home » »

 Glazba može ojačati srce
Slušanje omiljene glazbe, same i uz dodatak vježbanja, popravlja zdravlje srca te može biti dodatna metoda u rehabilitaciji pacijenata sa srčanim oboljenjima. Ne postoji idealna glazba pa pacijenti trebaju birati glazbu koja jača pozitivne emocije i čini ih sretnima i opuštenima.
Nova studija pokazala je kako glazba može ojačati srce – i popraviti šanse za oporavak kod pacijenata koji boluju od srčanih bolesti.

Kardiolozi tvrde kako rezultati istraživanja pokazuju da svi ljudi mogu pozitivno utjecati na zdravlje srca time što slušaju omiljenu glazbu.
Srčani bolesnici u istraživanju su podijeljeni u tri grupe. Prva grupa vježbala je tri tjedna. Druga grupa također je vježbala, no oni su slušali glazbu po izboru, bilo kada tijekom dana, u trajanju od 30 minuta. Treća grupa samo je slušala glazbu, ali nisu vježbali, što se inače savjetuje srčanim bolesnicima.
Na kraju istraživanja, pacijenti koji su slušali glazbu i vježbali imali su bolje rezultate na mjerenjima funkcija rada srca te su imali kapacitet vježbanja bolji za 39 posto.
Osobe koje su tijekom istraživanja samo vježbale, popravile su svoj kapacitet za 29 posto, a čak i oni koji nisu vježbali nego su samo slušali omiljenu glazbu pola sata dnevno imali su bolju izvedbu kada je vježbanje bilo u pitanju, i to za 19 posto. Pokazali su to rezultati studije koja je uključila 74 ispitanika.
Rezultati istraživanja predstavljeni su na godišnjem kongresu Europskog društva kardiologa, a u priopćenju se ističe kako iza ovog pozitivnog učinka na zdravlje srca stoji otpuštanje ključnihhormona dok se sluša glazba.

Heavy metal - NE, klasična i vesela glazba - DA

Kada slušamo glazbu koju volimo u mozgu se otpuštaju endorfini te to popravlja naše vaskularno zdravlje. Pritom ne postoji "najbolja glazba" za sve, odnosno univerzalno dobar izbor – važno je da osoba voli određenu glazbu i da ju čini sretnom, ističu stručnjaci.

Naravno, postoji neka vrsta glazbe koja je manje dobra za srce – primjerice, heavy metal češće će povisiti razinu stresa, dok će opera, klasična i druga "vesela" glazba stimulirati otpuštanje endorfina. Prednost ima i slušanje glazbe bez riječi, jer riječi mogu uzburkati emocije.
Iako je studija provedena na srčanim bolesnicima, stručnjaci vjeruju kako se rezultati mogu primijeniti na širu populaciju, jer je od ranije poznato kako vježbanje jača srčano zdravlje i kod zdravih ljudi.
Stoga slušanje omiljene glazbe, same i uz dodatak vježbanja, popravlja endotelijalnu funkciju te može biti dodatna metoda u rehabilitaciji pacijenata sa srčanim oboljenjima. Ne postoji idealna glazba pa pacijenti trebaju birati glazbu koja jača pozitivne emocije i čini ih sretnima i opuštenima.

Written by : Your Name - Describe about you

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam id libero non erat fermentum varius eget at elit. Suspendisse vel mattis diam. Ut sed dui in lectus hendrerit interdum nec ac neque. Praesent a metus eget augue lacinia accumsan ullamcorper sit amet tellus.

Join Me On: Facebook | Twitter | Google Plus :: Thank you for visiting ! ::