ISFRUSTRIRANI SVAKODNEVNICOM ČESTO OSJETIMO POTREBU DA MOTIVIŠEMO SAMI SEBE.TADA TRAŽIMO UNUTRAŠNJU NAKLONOST ZA SAMODOKAZIVANJE I DOKAZIVANJE U NAŠOJ ŽIVOTNOJ ZAJEDNICI. NOŠENI TOM ŽELJOM KORISTIMO EMOCIONALNU ITELIGENCIJU I USMJERAVAMO JE NA CILJANU PRETPOSTAVKU DOMINACIJE ILI JEDNAKOSTI U INTERAKCIJI SA DRUGIM LJUDIMA.
"Emocionalna inteligencija je "skup emocionalnih veština koje nam omogućuju da odaberemo ispravan način upotrebe osjećaja i nesvesnih, instinktivnih mehanizama u interakciji sa drugim ljudima, kao i u shvatanju i poboljšanju samoga sebe" (Daniel Goleman).
VRLO JE VAŽNO PREPOPZNATI EMOCIJE I USMJERITI IH KA RACONALIZACIJI DOGAĐAJA.TEK TADA SMO U PRILICI DA SE MOTIVIŠEMO I SAMOKONTROLOM REGILIŠEMO SOPSTVENO RASPOLOŽENJE.
TIME ĆEMO SPRIJEČITI ILI SMANJITI STEPEN UZRUJANOSTI I OBUZDATI IMPULSIVNOST. KADA SMO SE OBUZDALI MOŽEMO UPOTRIJEBITI EMOCIJE ZA KONSTRUKTIVNE AKTIVNOSTI KOJE DOVODE DO SAMOPOUZDANJA I OJEĆAJA SIGURNOSTI.
EMOCIJAM JE POTREBNO ZNATI UPRAVLJATI ALI IH PREETHODNO MORAMO PREPOZNATI I KAO TAKVE ISKORISTITI U POZITIVNOSTI DOGADJANJA KOJA SLIJEDE. KAO SOCIJALNE VJEŠTINE INTELIGENTNE EMOCIJE KORISTIMO KAO SPOSOBNOST UVJERAVANJA I VOĐENJA DRUGIH LJUDI U POZITIVNOM SMJERU U RAZLIČITIM SITACIJAMA.